Proč potřebuje beton ocelovou výztuž?

Největší slabinou betonu je jeho pevnost v tahu, která může být menší než 10 % jeho pevnosti v tlaku. Často jej tedy zpevňujeme, abychom vytvořili kompozitní materiál odolný vůči všem typům namáhání. Toto video se krátce dotýká konvenční výztuže a předpjaté/dodatečně předpínané výztuže.

Když beton kolem tyčí tuhne a ztvrdne, získáme nový kompozitní materiál, vyztužený beton (také nazývaný železocementový beton nebo RCC), který funguje dobře v tahu i tlaku: beton odolává mačkání (poskytuje pevnost v tlaku), zatímco ocel odolává ohybu a natahování (poskytuje pevnost v tahu).

Ve skutečnosti vyztužený beton používá jeden kompozitní materiál uvnitř druhého: beton se stává matricí, zatímco ocelové tyče nebo dráty poskytují výztuž. Ocelové tyče (známé jako výztuže, zkratka pro armovací tyč) jsou obvykle vyrobeny ze zkroucených pramenů s nopky nebo hřebeny na povrchu. ty, které je pevně ukotví v betonu bez rizika sklouznutí uvnitř betonu.

Teoreticky bychom mohli k vyztužení betonu použít všechny druhy materiálů. Obecně používáme ocel, protože se v teple a chladu roztahuje a smršťuje zhruba stejně jako beton samotný, což znamená, že nepraská beton, který ji obklopuje, jako by mohl prasknout jiný materiál, pokud by se roztahoval více či méně.