Zajímavosti o literárním směru jménem kyberpunk

Literární svět je mnohem zajímavější, než by si dokázala velká část lidí překvapit. Máme totiž na světě celkem velké množství různých autorů a směrů, kteří jsou světové známí. Ale mnohem větší množství je spíše známo malému okruhu lidí, kteří si oblíbili specifičtější literaturu.

Jedním z takových směrů může být také kyberpunk. Směr, který se vyvíjí už od šedesátých let minulého století nás přitom denně obklopuje, aniž bychom to věděli!

První základy kyberpunku

Kybernetický svět se začal v druhé polovině minulého století extrémně rychle rozvíjet. Základem totiž je fakt, že se začaly dostávat různé technologie do rukou těm nejběžnějším lidem. A výsledek? Nebude se nikdo divit tomu, že se začala společnost měnit. Ačkoliv díla z kyberpunku nepatří mezi nejlépe hodnocené knihy, tak jsou ale populární ve světě sci-fi. Vznikly jako první produkty kybernetického světa. První autoři zde míří hlavně na kybernetickou budoucnost a nové ideály, které může představovat.

Z knihy až na filmová plátna

V postupu let se stal směr kyberpunku velice populárním v zámoří. A to především pokud se budeme bavit o osmdesátých a devadesátých letech. Některé nejčtenější knihy tohoto žánru se navíc propracovaly až na velkolepé zpracování na filmových plátnech. Typickým příkladem může být například Matrix, který je typickým kyberpunkovým dílem. Vedle něj se ale již dříve zapsal do srdce mnoha fanoušků film Blade Runner, který se i dočkal modernějšího vydání před několika mála lety.

Jaký je kyberpunk v současnosti?

Z předchozího odstavce si jistě můžete všimnout toho, že se dostal tento literární směr do velké oblíbenosti. Jenže v současnosti se o něm spíše mlčí. Důvodem není to, že by žebříčky knih neobsahovaly díla z tohoto žánru, ale spíše konverze v jeho tvorbě. Už jen od samotné tématiky je jasné, že se v moderním světě tvorba přesune spíše na filmová plátna a herní tituly. V posledních letech tak vznikají filmy jako „Já, Robot“, které jsou typickým kyberpunkovým dílem. Stejně tak i herní průmysl nedávno uvítal titul Cyberpunk 2077, který je naopak ikonickým herním zpracováním tohoto žánru.