Prečo sú QR kódy najčastejšie používaným variantom čiarového kódu?

Kódy QR sú typom kódu, ktorý pozná každý. Môžu nás obklopovať v rôznych variantoch a mnohé z týchto variácií môžu byť veľmi nápadité nielen v ich použití, ale aj v ich dizajne.

To všetko sú výhody, ktoré nám čiarové kódy tohto typu prinášajú. Hoci tiež patria medzi čiarové kódy, v porovnaní s tradičnými čiarovými kódmi sú veľmi špecifické. Dnes sa teda bližšie pozrieme na to, prečo sú QR kódy v poslednom čase také populárne.

Dynamický obsah je populárny

Pri statickom čiarovom kóde je nositeľom údajov čiarového kódu zvyčajne oblasť kódu. Ak sa z nejakého dôvodu zmení, zmenia sa aj údaje. Naproti tomu dynamické QR kódy fungujú ako odkaz, ktorý je buď akýmsi hypertextovým odkazom, alebo vedie do nejakej databázy. To, čo QR zobrazuje, sa teda môže na pozadí meniť, ale jeho forma zostáva nezmenená.

Stručne povedané, ide o oveľa štýlovejší kód

Už len svojím dizajnom môže QR kód prilákať viac pozornosti ako tradičný čiarový kód. Neviete však, že tieto kódy sa dajú rozsiahle upravovať. Napríklad farba alebo dokonca tvar rohových oblastí a samotný okraj nie sú pre čitateľnosť podstatné.

Mnohé QR kódy idú ešte ďalej a sú doslova súčasťou firemnej identity a dizajnu. V rámci samotných kódov sa môžu zobrazovať rôzne ikony alebo nápisy a na prvý pohľad nie je zrejmé, že ide o čiarový kód, a tak nenarúša dizajn marketingových tlačovín, kampaní alebo produktov. Napriek tomu dokáže takýto QR kód ľahko prečítať každý bežný čítací algoritmus.

Platená, ale aj bezplatná verzia

Pre firmy, ktoré sa chcú spoľahnúť na funkčnosť a odolnosť kódu, je samozrejme ideálnou voľbou platený generátor QR kódov, ktorý okrem iného ponúka aj vyššie možnosti zabezpečenia vďaka kvalitnému kódovaniu. To však nemusí nevyhnutne znamenať, že každý QR kód musí byť platený. Naopak, funguje to tak, že sú veľmi obľúbené najmä vďaka množstvu generátorov, ktoré sú voľne dostupné online. QR kódy si tak môže vyskúšať alebo používať ktokoľvek úplne zadarmo.