Jak ptáci dostávají kyslík do vajíček? Díky mikroskopickým otvorům

Nádherná prohlídka systému, který zabraňuje kuřatům, aby se udusila, než se vylíhnou. Adam Cole ze série NPR Skunk Bear prostřednictvím velmi chytré animace vysvětlil, jak ptáci a další vejcorodí živočichové dostávají potřebný kyslík a vylučují oxid uhličitý v tvrdé skořápce. vejce, aby umožnilo rozvíjejícímu se embryu uvnitř prosperovat a nakonec se samo vylíhnout a nasát dech.

Několik dní po snesení vajíčka, když oplodněné vajíčko podržíte před jasným světlem, můžete vidět jemnou síť krevních cév, která vyrůstá z břicha embrya a tlačí na membránu.

Právě uvnitř skořápky vstupuje kyslík ze vzduchu malými otvory ve skořápce a poté difunduje do krve embryí a rostoucí kuře se zároveň zbavuje oxidu uhličitého. Dvě membrány se trochu odtrhnou a vytvoří malou kapsu nebo pytel vzduchu.

Několik tisíc mikroskopických pórů po celém povrchu vajíčka umožňuje unikání CO2 a vnikání čerstvého vzduchu. Tyto póry také umožňují vnikání vlhkosti do vajíčka, aby se zabránilo vysychání vyvíjejících se ptáků a částí vajíčka, a proto je těžké vařená vejce jsou vždy o něco těžší než syrová.