Eximus 1 – energeticky nejúčinnější vozidlo na světě

Švédští studenti staví energeticky nejúčinnější vozidlo na světě. Studenti z University of Dalarna ve Švédsku opět překonali světový rekord pro energeticky nejúčinnější vozidlo v rámci soutěže Delsbo Electric. Eximus II je vyvinutá verze loňského držitele světového rekordu pro energeticky nejúčinnější kolejové vozidlo. Je to také energeticky nejúčinnější vozidlo na světě pro přepravu osob – všechny kategorie.

Soutěž Delsbo Electric se koná v Delsbo, vesnici v centru Švédska a je otevřena studentům z celého světa. Dne 27. května 2017 dokončili studenti z Dalarna University 3,36 km dlouhou závodní trať s použitím pouhých 0,73 Wh na osobu/km.

To se rovná spotřebě méně než jedné pětiny čajové lžičky benzínu na přepravu jedné osoby na deset kilometrů. Pro srovnání, průměrný příměstský vlak spotřebuje 77krát více energie na přepravu osoby na stejnou vzdálenost. Eximus II běží na čtyři 12voltové baterie, je vyroben z hliníku a 3D tištěných plastů. Váží kolem 117 kg (257 lbs) a je vybaven 250W motorem.