Project Zero, světově první elektrické naklápěcí letadlo VTOL

Vypadá to jako něco vyvinutého pro hollywoodský trhák, ale na tiltrotor Project Zero společnosti Finmeccanica není nic sci-fi. Konstrukce elektrického potrubního ventilátoru je těžištěm dlouhodobého technologického demonstračního programu.

AgustaWestland Project Zero je hybridní letadlo s překlopným rotorem a zdvihacím ventilátorem. Byl vyvinut společností AgustaWestland jako technologický demonstrátor a používá se ke zkoumání plně elektrického pohonu a dalších pokročilých technologií.

Je to první elektrické letadlo na světě s naklápěcím rotorem. Demonstrátor technologie naklápěcího rotoru je zcela elektricky poháněný, navržený tak, aby se vznášel jako vrtulník a díky dvěma integrovaným rotorům, které lze naklonit o více než 90 stupňů, se v dopředném letu přeměnil na letadlo s pevnými křídly. Letoun je 100% poháněn elektřinou, i když se uvažuje o diesel/elektrické hybridní verzi. Elektromotory s permanentním magnetem s axiálním tokem jsou namontovány v pouzdrech ve středu třílistých ventilátorů.