Elektrické motory jsou tu s námi už desítky let. Jaké typy známe, a jaké mají oproti dalším výhody?

Klasické elektrické motory jsou rozhodně technologií, kterou už využíváme doslova na každém kroku. Možná o tom ani nevíme, ale kdykoliv se staráme o naše tělo, využíváme kuchyňských spotřebičů nebo se dokonce i přesouváme, jsou s námi elektrické motory.

Od svého vzniku, který přitom není až tak dávný, s námi dokázaly elektrické motory ujít opravdu dlouhou cestu. Dnes se přitom podíváme na to, jakou základní funkci a jaké základní rozdíly mají z technologického hlediska.

Jednoduché elektrické motory

Samotné elektrické motory mají svůj princip ve své podstatě extrémně jednoduchý. Základem jsou magnety, které jsou ovinuté cívkou. Cívkou jsou ovinuté proto, že propouštění elektrické energie pak probouzí různou intenzitu magnetického pole. Ve své podstatě tak elektrické motory Bühler pracují jenom na bázi odpuzování se opačných pólů magnetů.

Čím větší je pak magnetický odpor vůči rotoru vůči statoru, tak tím větší je také výkon motoru. Jednoduše tak propouštěním specifického množství napětí můžeme regulovat, jak moc specifický zcela naopak budeme získávat magnetický odpor.

První technologií byly komutátorové motory

Jako první technologii bychom mohli popsat komutátorové motory. Komutátory, někdy zvané také kartáče, jsou přitom specifickou součástí, která stojí za samotnou funkcí motory. Jsou ale o něco větší, než bychom mohli všeobecně použít. Naopak ale komutátorové DC motory Bühler nabídnout opravdu velice efektivní výkon ať už se bavíme o nízkých či vysokých otáčkách. Proto tak mohou do dynamických provozů, třeba do pohonu elektrokol či vozů, být rozhodně tou lepší možností.

Drobné bezkartáčové motory

Bezkartáčové motory, jak se jim s oblibou říká, jsou jednodušší verzí s pevnými magnety. To je důvodem, proč tak mohou dosahovat opravdu nízkých rozměrů a téměř nulové potřeby servisovat. Proto jsou tak EC motory Bühler standardně používány tam, kde od nich chceme dlouho a ničím nerušenou funkci. Najdeme je ve fénech, větráčcích, ale také například různých mixérech. Přitom se většinou očekává, že motor musí přežít celou funkci.