Čtyři důvody, proč jsou QR kódy tak moc oblíbené

QR kódy jsou jedním z nejmodernějších kódů. Získaly svoji ohromnou popularitu díky celé řadě výhod, mezi které se řadí jejich možnost dokonalého grafického přizpůsobení, nastavení obsahu a mnohého dalšího.

Jsou tak hojně používány nejen u různých společností, ale také se používají pro nejběžnější účely, k posílání skrytých zpráv, plateb a podobně. Proč jsou ale QR kódy opravdu tak moc oblíbené a rozšířené? Na tuto otázku vám přinášíme odpověď právě dnes.

Možnost dokonalého přizpůsobení designu

Přizpůsobit design přesným potřebám zadavatele je jednou z věcí, které normálně není možné u čárových kódů realizovat. Každý čárový kód má totiž přesně předepsanou podobu, kterou je nutné splnit, aby bylo možné kód spolehlivě číst většinou čteček. Díky tomu, že má QR kód velice pokročilý čtecí algoritmus, je možné si s jeho grafickou stránkou doslova pohrát na maximum.

Dynamický obsah s možností změny

Změny obsahu jsou něčím, co dělá z QR kódu opravdovou výjimku mezi jinak velice podobnými čárovými kódy. Díky této zásadní výhodě je možné se postarat o to, aby vždy byl obsah uvnitř kódu aktuální. Přitom se dynamický QR kód jako takový nemusí vůbec měnit, stačí stále ten původní. Proto bývá velmi často používán například k odkazu na jídelníčky nebo jinou aktuální nabídku.

Jednoduché čtení opravdu od kohokoliv

Klasické čárové kódy mají tu nevýhodu, že je potřeba na jejich efektivní čtení využít speciální čtečky nebo čtecí algoritmy. V případě QR kódu ale není žádným problémem přečíst jeho hodnoty z víceméně jakéhokoliv chytrého zařízení. Stačí vám k tomu jednoduchá aplikace a zařízení s kamerou, které může kód zaznamenat. Proto je tak často užívaný na veřejných místech.

Dostupný pro širokou veřejnost

Pochopitelně čárové kódy, které jsou součástí citlivějších služeb jako je bankovnictví, jsou generovány odlišnými algoritmy. Najít ale generátor QR kódů pro běžné užívání zcela zdarma není problém. Naopak, díky své možnosti generovat kódy zcela zdarma a podle vlastního designu, jsou QR kódy tak moc oblíbené pro veřejnost. Pro náchylnější služby, kde je potřeba vyšší zabezpečení, jsou samozřejmě k dispozici dokonalejší, komerční druhy generátorů.